Yeterlik yenileme işlemi 2022 iyi mi yapılır, lüzumlu evraklar neler? Yeterlik yenileme tutarı ne kadar?

20.09.2022 14:30 Son Güncelleme: 20.09.2022 14:35 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden meydana getirilen açıklamaya gore, eski sürücü belgelerinin kullanım süresi yıl sonu bitiyor. Bu süreye kadar vatandaşlar eski ehliyetlerini kullanabilecekler sadece 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren eski kimliklerin işlevi sona erecek. Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belgeleriyle vasıta kullananlara, Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi gereğince yönetimsel para cezası uygulanacak. Bu yüzden yeterlik yenileme işlemiyle ilgili detaylar gündemde yer almaya devam ediyor. 
SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞİŞİM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, “ALO 199 Mobil Uygulama” yada “nvi.gov.tr” adresinden buluşma alınabilecek. Yeterlik değişimi için nüfus müdürlüklerinden alınacak olan randevuyla birlikte lüzumlu belgeler ile başvurular alınacak. Yeterlik değişiklik yapma işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Müracaat sonrası İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce basılan sürücü belgeleri, PTT’ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor. EHLİYET YENİLEME RANDEVU SAYFASI
EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ 2022 NE KADAR?
Eski tip sürücü belgesi olanlar, 31 Aralık’a kadar belgelerini yenilemeleri durumunda 13 lira kıymetli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf oranı ödeyecek. 31 Aralık 2022’den sonrasında eski tip sürücü belgesini yenilemek için başvuranlar, 2023 yılı için belirlenen lüzumlu harçlar (sürücü belgesi harcı), kıymetli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödeyerek yeni tip sürücü belgesi için başvurabilecek.
Eski tip ehliyetini yeni tip yeterlik ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL’dir.
Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin yada çaldıranların ödeyecekleri ücret: 280 + 65 TL’dir. Toplamda 345 TL’ye denk gelmektedir. 
01/01/2016 tarihinden sonrasında yeni tip yeterlik almamış kişiler yeterlik yenileme, yitik, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme tutarı öderler.
Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonrasında yeterlik alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip yeterlik alanlar sonrasında yeterlik yenileme, yitik, zayi ve çalıntı durumlarında 345 TL Harç+Kıymetli Kağıt ve Vakıf Payını öderler.
EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILIR?
Yeterlik Yenileme tutarı Gömü ve Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara yatırılabilir. Ek olarak yeterlik yenileme tutarı web üstünden de yapılabilir.
AkbankAktif BankING BankŞekerbankTürkiye Vakıflar BankasıKuveyt Türk Katılım BankasıAlbaraka Türk Katılım BankasıT.C. Ziraat BankasıTürk Iktisat BankasıGaranti BankasıDenizbankPTT Bank
Kimlik, yeterlik değiştirmeyle ilgili videoyu seyretmek için tıklayın!
EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Aşağıda belirtilmiş olan ve yeterlik yenileme için lüzumlu olan belgeler, ek olarak eski tip sürücü belgesini yenisi ile değişiklik yapmak isteyenler, kimlik bilgilerinde değişiklik sebebiyle değişiklik yapmak isteyenler, yıpranma sebebiyle değişiklik yapmak isteyenler ve yitik çalıntı sebebiyle değişiklik yapmak isteyenler için de geçerlidir.
-Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı
– Yeni Kimlik Kartı ya da Geçişlik)
-Eski sürücü belgeniz (eski ehliyetiniz)
-Yeni çıkarılmış Sürücü Sıhhat Raporu
-Sürücü belgesi
-Kıymetli kâğıt ve harç bedeli, vakıf oranı makbuzu
-2 tane biyometrik fotoğraf
-Kan grubunu belirtir belge yada yazılı beyan
-Adli Sicil Belgesi 
-Ek olarak Nüfus Müdürlüğü’nde vereceğiniz parmak izi.
 
Kimlik ve yeterlik birleştirme iyi mi yapılır? Yeni yeterlik, kimlik (çipli) birleştirme randevusu ve tutarı 2022!
Geçişlik ücretleri 2022 ne kadar? 6 aylık,1 senelik, 3 senelik geçişlik harcı kaç TL?

Son Dakika Haberler