Uzmanı uyardı: Sıcaklarda susuz kalmak böbrekleri yoruyor

18.09.2022 22:54 Haber Deposu: DHA Sıcak havaya bağlı vücudumuzda terleme ve akciğerlerimizden nefes alıp vermekle sıvı kaybı olur. Böbreklerimiz bunu su emilimini arttırarak dengelemeye çalışır. Uzun süre kafi suya ulaşılamaması durumunda akut olarak böbrek hasarı gelişebileceğine işaret eden Nefroloji uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkök, hem sıhhatli kişiler hem de böbrek hastalığı olan kişiler için mühim uyarılarda bulunmuş oldu. Susuzluğa bağlı böbrek hasarı geliştiğinde bulantı, kusma, halsizlik, kas ağrıları şeklinde emareler gelişebildiğini özetleyen Prof. Dr. Abdullah Özkök, bu durumda bilhassa böbrek hastalığı olan kişilerin böbrek fonksiyon testlerinin denetim edilmesi, gerekirse damardan sıvı verilmesi gerekebileceğine işaret etti.
SUSUZ KALMAK KRONİK BÖBREK HASTALARINDA ÇOK DAHA RİSKLİ Bilhassa kronik böbrek hastalarının sıcaklarda daha dikkatli olması gerektiğine işaret eden Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji uzmanı Prof. Dr. Özkök, mevzuyla ilgili şu detayları verdi: “Kronik böbrek hastalarının böbrekleri düzgüsel insanlara gore daha hassastır ve daha acele bozulabilir. Dolayısıyla susuzluk bu hastalar için daha tehlikelidir. Bundan dolayı kronik böbrek hastalarına bilhassa yazın fazlaca sıcaklarda güneş altına çıkmamalarını ve sıvı alımlarını arttırmalarını öğütlüyoruz. Bunun yanında kalp yetersizliği olan ve yüksek doz idrar söktürücü ilaç kullanan hastalarımızın da yazın fazlaca sıcaklarda sıvı dengesini sağlamaları daha zor olsa gerek. Bu hastaları takip eden hekimler tarafınca idrar söktürücü ilaç dozları ayarlanacaktır. Böbrek taşı olan kişiler ise susuz kaldıklarında böbrek taşı sorunlarını daha sık yaşayabileceğini unutmamalı. Dolayısıyla bilhassa bu hastalarımız günde 2-2,5 litre idrar meydana getirecek şekilde bolca su içmeli.”
DİYALİZE GİREN BÖBREK HASTALARI SIVI KISITLAMASI YAPMALI
Böbrek hastaları için her ne kadar sıvı tüketimi mühim olsa da diyalize giren kişilerde bu durumun tam tersi bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Abdullah Özkök, bu grup hastalar için uyarılarını şu şekilde sıraladı: “Diyalize giren hastalarımızın birçoğunun idrar çıkışları olmadığı için bu hasta grubunda normalde sıvı kısıtlaması öneriyoruz. Şundan dolayı fazlaca sıvı alınması durumunda vücutta biriken fazla sıvıya bağlı hipertansiyon ve kalp problemleri yaşanabiliyor. Bunun yanında yüksek sıcaklarda bu hastaların fazlaca fazla dışarı çıkmamasını öneriyoruz ve sıvı kısıtlamasını bir miktar gevşetiyoruz. Böbrek nakli hastalarımız ise bağışıklık sistemi baskılanmış olduğundan kesinlikle içtikleri suyun temizliğinden güvenli olmalı ve mümkünse şişelenmiş ve kapalı su tüketmeliler. Ek olarak böbrek nakli hastalarımızın güneş altında ve sıcakta uzun süre kalmalarını istemiyor ve kesinlikle koruyucu güneş kremi kullanmalarını öneriyoruz.”
SUSUZLUĞU ŞEKERLİ İÇECEKLERLE GİDERMEYİN
Sıcak havalarda susuzluğu şekerli içeceklerle gidermeye çalışmanın böbrek hasarını artırabileceğini söyleyen Prof. Dr. Abdullah Özkök, bu mevzuyla ilgili olarak uzun süre sıcakta çalışan Orta ABD çiftçileri üstünde meydana getirilen bir araştırmayı örnek gösterdi. Özkök, “Orta ABD’da şeker pancarı tarlalarında aşırı sıcak altında uzun süre çalışan insanlarda böbrek yetersizliği sıklığının fazlaca artması üstüne araştırmalar yapılmış ve bu hastalarda böbrek hastalığının tekrarlayan sıcak stresine bağlı olabileceği bulunmuş. Bu durum yazın açık havada uzun süre çalışan inşaat işçileri ve öteki çalışanlar de ilgilendiriyor olabilir. Bununla beraber çiftçilerinin şekerli içecekler ile susuzluklarını gidermeye çalışmasının böbrek hasarını fazlaca arttırdığı gösterilmiştir. Sıcak havalarda fazlaca şekerli, fruktoz-glukoz şurubu içeren meşrubatları kesinlikle tercih etmemeliyiz. Temiz saf su en iyi içecektir” dedi.
SUYU CAM ŞİŞEDEN İÇİN
Ek olarak plastik şişelerden su içine geçebilecek mikroplastiklerin de sağlığa zararı dokunan olabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Özkök, bu yüzden mümkünse cam şişe yada cam damacanadan su içmenin uygun bulunduğunu söylemiş oldu. Susuzluğu gidermek için gün içinde içilebilecek sıvılar içinde sodanın bulunabileceğini belirten Prof. Dr. Özkök, “Fakat günde 1 şişeden fazla içilmemeli. Bilhassa hipertansiyon ve böbrek taşı olanların düşük sodyum içeren sodaları tercih etmesi gerekir” diye konuştu.
SUYUN FAZLASI DA ZARARLI
“Su meselesinde de ifrat ve tefrit söz mevzusudur” diyen Prof. Dr. Abdullah Özkök, “Fazlaca su içmek sağlıklıdır” ifadesinin de yanlış bulunduğunu belirterek mevzuyu şu şekilde deklare etti: “Bahsettiğim şeklinde insanda susama hissi fazlaca kuvvetli bir dürtüdür. Susadıkça yeterince su içen bir kimsede susuzluğa bağlı böbrek hastalığı beklemiyoruz. Sadece suyun fazlası da kesinlikle zararlıdır. ‘Su zehirlenmesi’ sonucu klinikte hiponatremi dediğimiz ciddi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu mevzuda da aşırılıklardan kaçınmalıyız. Susadıkça su içiyorsanız ve günde 2-2,5 litre civarında idrar yapıyorsanız vücudunuz için kafi hidrasyonu sağlıyorsunuz diyebiliriz.”

Son Dakika Haberler