‘Türkiye’de demans hastası sayısının 2030’da 1,5 milyon olması planlanıyor’

21.09.2022 16:09 Haber Deposu: DHA ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doç. Dr. Ahmet Evlice, ’21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’ dolayısıyla açıklamalarda bulunmuş oldu. Demans sendromunun 3’te 2’sinin Alzheimer’ı oluşturduğunu ve bilhassa 65 yaş üstü kişilerde gözlendiğini belirten Evlice, dünyada hızla artan hastalıkla ilgili Internasyonal Alzheimer Derneği ve Türkiye Alzheimer Derneği’nin verilerini paylaştı.
Dünyadaki demanslı hasta sayısının 2021 yılı itibarıyla 50 milyonu aştığını belirten Doç. Dr. Evlice, bu sayının 2030 senesinde 75 milyon olmasının beklendiğini söylemiş oldu. Evlice, “Türkiye’de ise saha çalışmalarına nazaran ortalama 1 milyon olan demans hastası sayısının 2030 senesinde 1,5 milyona yükselmesi planlanıyor. Her hastaya bakım veren 1 ile 3 şahıs olduğu düşünüldüğünde, vatanımızda hasta ve hasta yakını olarak toplam 4 milyon şahıs bu hastalıkla savaşım ediyor. Bu hastalıkla ilgili kafi altyapı yok ve hastalık hızla artıyor. Şu an 4 milyon olan demanstan etkilenen şahıs sayısı tahminen 2030’lu yıllarda 6 milyona ulaşacak” dedi. Demans ile ilgili personel ve altyapı hazırlıklarının hızla yapılması icap ettiğinin altını çizen Doç. Dr. Evlice, “Bu hastalıkla ilgili data ve deneyim sahibi personeller yetiştirilmelidir. Ek olarak tüm şehirlerde hastalar için bakımevleri ve gündüz kreşleri oluşturmak gerekiyor. Bilhassa eğitim düzeyi düşük olan bölgelerde demans daha oldukça görülüyor. Bundan dolayı bölgesel olarak önlemlerin hızla alınması lazım. Net bir tedavisi olmadığından bilhassa hastalığın önlenmesi ile ilgili farkındalık emekleri yapılmalıdır. Bunun için Akdeniz tipi beslenme, tertipli yürüyüş ve zihinsel aktivitelere ehemmiyet verilmeli” açıklamasında bulunmuş oldu.
COVID-19 ETKİSİ
Dünyada 7’nci sıradaki ölüm sebebi olan demansın, dünya ekonomisine de oldukça ciddi mali yükü olduğuna dikkat çeken Evlice, “Dünyada demans sendromunun senelik şahıs başına maliyeti 17 ile 48 bin dolar içinde değişiyor. Genel olarak dünyadaki toplam maliyet ise 1 trilyon dolardan fazla. 2030 senesinde yüzde 50 oranında hasta artışı olacağını düşünürsek bu maliyetler de yüzde 50 oranda artacaktır. 2050 yılına geldiğimizde de katlanarak devam edecek. Bundan dolayı Alzheimer hastalığı ile ilgili farkındalık ve hastalığı önleme emekleri hem ülkemiz hem dünya için oldukça mühim” dedi.
Covid-19 pandemisinin de demans hastalarını negatif etkilediğine vurgu icra eden Doç. Dr. Evlice, “Bu hastalığın hafifçe, orta ve ağır evreleri var. Hafifçe evredeki hastaların Covid-19’a yakalandıktan sonrasında orta devreye geçtiğini gözlemledik. Orta evredekiler de aynı şekilde ağır evrelere geçti. Ek olarak asla demansı olmayan birinin bir tek Covid-19 sebebiyle demans olabildiğini gördük. Covid-19 sıhhatli insanlarda da unutkanlık yapıyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler