Son dakika… Kabine Toplantısı başladı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, iki haftalık aranın arkasından bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Bakanlıkların yürüttüğü çalışmaların ele alınacağı kabinenin en mühim gündem maddesinin dar gelirlilere verilecek yeni destek sunar olması planlanıyor.
GELİRE GÖRE SEÇENEK
Görüşmede Gömü ve Maliye Bakanlığı, Hakkaniyet Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın üstünde çalmış olduğu paketler hakkında detaylar ele alınacak.
* Bu kapsamda kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyemeyen dar gelirli vatandaşlara yönelik yapılandırma, borç erteleme benzer biçimde seçenekler masada olacak. Son sonucu Erdoğan’ın vereceği düzenlemede ekonomik sorun sebebiyle borçlarını ödeyemeyen dar gelirlilerin gelirine nazaran sunulacak seçeneklerle elinin rahatlatılması öngörülüyor. * Artan konut tutarları ve krediler sebebiyle konut sahibi olamayan dar gelirlilerin durumu da bugünkü kabinede ele alınacak başlıklar içinde yer alacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın üstünde çalmış olduğu düzenlemeyle ilk olarak 81 ilde ayrı ayrı konut talepleri belirlenecek. Yapılacak tespitlerin arkasından 81 ilin gereksinimlerine nazaran TOKİ öncülüğünde toplumsal konutlar inşa edilecek.
MALİYETİNE KONUT
* Bu kapsamda talebin fazla olduğu illerde daha çok toplumsal konut inşa edilecek. İstanbul, Ankara ve İzmir benzer biçimde konut talebinin süratli arttığı illere öncelik verilecek.
* Gömü arsalarının ev yapma şartıyla dar gelirli vatandaşlara tahsis edileceği düzenlemeye nazaran asla evi bulunmayan, geliri 10 bin lirayı aşmayan dar gelirlilere, uygun fiyat ve 20 yıla kadar uzun vadelerle kredi verilmesi öngörülüyor.
* Projede devlet desteğinin azami şekilde verilmesi, şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra emekliler ve yeni evlenecek çiftlerin önceliklendirileceği de belirtiliyor.
* Düzenlemeden yatırım için projeye girmek isteyenler yada ev sahibi olanlar faydalanamayacak.
* Dar gelirlinin maliyetine ev sahibi olacağı düzenlemeyle bilhassa büyük şehirlerde artan arza bağlı olarak yüksek fiyatların dizginlenmesi de öngörülüyor.
ERDOĞAN DUYURACAK
Kabinede başta Fahiş Fiyat artışları olmak suretiyle yüksek enflasyona karşı alınabilecek yeni tedbirler de görüşülecek. İlgili bakanların ekonomideki son gelişmeler mevzusunda bilgilendirmede bulunacağı görüşmede terörle savaşım operasyonları da masada olacak. Kabinede görüşülen başlıkları Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının arkasından yapacağı Millete Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyuracak.
SOÇİ’DE PUTİN’LE TOPLANTI
Kabinede bugün Ukrayna’dan ilk geminin yola çıkmasına kati gözüyle bakılan tahıl koridorunun işleyişi ve cuma günü Soçi’de gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin hazırlıkları da ele alınacak.

Son Dakika Haberler