Muaz İsminin Anlamı Nedir? Muaz İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

01.08.2022 16:30 Son Güncelleme: 01.08.2022 16:30 Muaz İsminin Anlamı Nedir?
 Muaz adı Arapça dilinden Türkçeye geçen adlar içinde yer alır. Birden fazla anlama haiz olan bu isim manası bakımından da oldukça kıymet girmektedir. Birkaç anlamı bünyesinde barındıran bu isim genel olarak haramdan sakınan kimse, günah işlemekten yaradana sığınan anlamında kullanılır. Takva ehli şahıs anlamına gelir. Bir öteki anlamı ise yüce, ulvi, faik olarak geçer. Bununla beraber kıymetli, seçkin, saygın ve müstesna anlamlarına da haizdir. Malum son anlamı ise gözlerden uzak tutulan, gizlenen, korunan ve gizlenen olarak tanımlanmaktadır.
 Muaz İsmi Kuran’da Geçer mi?
 Muaz adı günümüzde birçok ülkede sıkça kullanılan ve Türkiye’de de sevilen adlar içinde yer almıştır. Arapça kökenli bir isim olmasına karşın Muaz adı Kur’an’ı Kerimde geçmemektedir. Bu kelime, adam çocuklar için daha uygun bir isim olarak kabul edilir.  TDK Lügat Anlamı Nedir?
 – Korunan, sığınan
 – Oldukca aziz, İzzet sahibi
 – Saygı uyandıran
 – Muhterem, kımetli, sevgili- Sahabeden Muaz Cebel,
 Muaz İsminin Özellikleri
 Harf analizine bakıldığında Muaz isminin genel özellikleri içinde sözleri ve davranışları ile çevresinde saygı uyandıran kişiler olduğu görülmektedir. Sakin bir yapıya haizdir ve kolay kolay sinirlenmezler. Genel itibariyle nazik, vicdanlı ve naif bir yapıya sahiptirler. Maddiyata ehemmiyet vermezler sadece maddi olarak ferah bir yaşam sürerler.
 Muaz İsmimin Kökeni Nedir?
 Yüzyıllardır kullanılmakta olan bu isim Arapça kökenlidir.
Milhan İsminin Anlamı Nedir? Milhan İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Lügat Anlamı Ne Demek?
 

Son Dakika Haberler