KPSS ile ilgili yeni detaylar! 21 talebe mercek altında

Hande Atılgan – 2022-Kamu Mensubu Seçme Imtihanı’nın (KPSS) 31 Temmuz’da meydana gelen oturumlarında yöneltilen soruların cevaplarıyla beraber bir yayınevine sızdırıldığı iddiasıyla başlamış olan baş döndürücü süreç dün iptal sonucu ile sonuçlandı. Sonucu, şike iddialarının kamuoyuna yansımasının arkasından görevden alınan Prof. Dr. Halis Aygün’ün yerine dün Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Cumhurbaşkanı Sonucu ile Ölçe, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy deklare etti. Ersoy, tüm adaylardan ÖSYM adına özür dilemiş olduğu açıklamasında 31 Temmuz tarihlerindeki oturumların iptal edildiğini, 6-7 ve 14 Ağustos’taki oturumların ertelendiğini duyurdu. Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı ise “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında sual işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline lüzum görülmüştür” açıklamasını yapmış oldu. 
Kurumlar teyakkuzda  Halis Aygün’ün görevden alınmasına ve şüpheli Yediiklim Yayınevi hakkında soruşturma açılmasına sebep olan vakaya yönelik ilgili tüm kurumlar teyakkuzda. Devlet Denetleme Kurumu (DDK) ve Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) incelemelerinin yanı sıra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da soruşturduğu olayın arkasından beklenen eleştiri karar geldi. Çiçeği burnunda ÖSYM Başkanı Ersoy, göreve atanmasının üstünden daha 24 saat geçmeden, dün öğlen saatlerinde kameralar karşısına geçerek yapmış olduğu ilk açıklamasında, adaylardan özür dileyerek, sınavın iptal edildiğini, KPSS’ye ilişkin yeni takvimin de 17 Eylül’den itibaren işleyeceğini söylemiş oldu. 
Ersoy, açıklamasında şunları kaydetti: 
“Bu şekilde bir tablonun hem kurumumuzun emek verme ilkeleri hem hukuk hem de kamuoyu vicdanı bakımından kabulü asla mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı derhal harekete geçerek araştırma başlatmıştır. İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Imtihanı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni imtihan için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir. Gayemiz tüm adaylara gönül huzuruyla katılacakları ve sonucunun adaletinden güvenli olacakları bir imtihan ortamı oluşturmaktır. Ortaya çıkan eksiklikleri ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşmak ve ihtiyaç duyulan tedbirleri etkin şekilde almak suretiyle ÖSYM’nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız. Asla arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz.” 
Aramalar devam etti 
2 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla araştırma başlatan DDK, Başkan Arıcı’nın “şüpheli bulgular” bulunduğunu açıklamasının arkasından denetçilerini ÖSYM’ye göndermiş, derhal arkasından da vakayla ilgili kabahat duyurusunda bulunmuştu. DDK denetçileri dün de merkezde incelemelerini sürdürürken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında önceki akşam “sahtecilik, kamu aleyhine dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma” suçlamalarına istinaden yayınevinin Ankara’daki iki adresine baskın yapılmıştı. Ankara Karanfil Sokak ve OSTİM Cevat Dündar Caddesi üstündeki binalarında meydana gelen aramalar yedi saati buldu. Aramalar neticesinde bir kısım dijital materyaller ile sual kitapçıklarına el konuldu. Bu çalışmaların arkasından da Yayınevi’nin avukatları, dün sabah DDK’ya giderek, Kurum’un istediği informasyon ve belgeleri teslim etti.
Aynı dershanedeki 21 öğrencinin sınavdaki yanıtları aynı
Başlatılan incelemede bir dershanede sınavdan kısa bir süre ilkin meydana getirilen KPSS denemesindeki soruların bazılarının sual kitapçığında yer almış olduğu da belirlendi. Aynı dershanede eğitim alan öğrencilerden 21’inin sınavdaki yanıtlarının aynı olduğu kaydedildi. 
Sorular iyi mi hazırlanıyor?
Sual hazırlama sürecinin belirlendiği Soruların Hazırlanması, Sual Havuzunun Oluşturulması ve Soruların Güvenliğinin Sağlanmasına İlişkin Yönetmelik’e nazaran, imtihan sorularını hazırlayan hepimiz, kamu görevlisi sayılıyor. Sorular, şu aşamalardan geçiyor: 
Alanında uzmanlaşmış, sual hazırlama tekniklerine vakıf öğretim elemanları, kamu görevlileri ve “öteki kişiler”den oluşan sual yazarları ve denetmenlerin kişisel detayları bir veri tabanında toplanıyor. Veri tabanı, Sual Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı ve Yabancı Dil Sınavları Daire Başkanlığı tarafınca belirli dönemlerde güncelleniyor. Uzmanların seçiminde “ÖSYM’nin uyguladığı sınavlara yönelik herhangi bir dershane, etüt merkezi, yayınevi ile bir ilişkisinin bulunup bulunmadığı” kriteri de göz önünde bulunduruluyor. 
Kullanmama şartı var 
Gizlilik esasıyla yürütülen sual hazırlama süreci, tüm kurum ve kuruluşların iş birliğiyle yürütülüyor. Vazife alanların kimliği istisnai durumlar haricinde gizli saklı tutuluyor. Sual yazarlarına, ÖSYM için yazdıkları soruları başka hiçbir yerde kullanamama, satmama ve parasız devredememe şartı bulunuyor. Kişilerin bu sorumluluğu görevlerinden ayrıldıktan sonrasında da devam ediyor. Sual yazarları tarafınca hazırlanan her soruya, sual yazarının T.C. kimlik numarası ile probleminin, alanı, yazara nazaran güçlük derecesi, seviyesi, mevzusu, alt mevzusu ve benzeri özellikleri kapsayan etiketleme işlemi yapılıyor. 
 Kabul süreci 
Etiketlenen sorular ön bilimsel denetime doğal olarak tutuluyor. Kabul edilen soruların, alan uzmanı tarafınca ön düzenlemesi yapılarak taslak sual havuzuna aktarılıyor. Bu aşamada görevliye sual başına tutarı ödeniyor. Reddedilen sorular da iki yıl süreyle atıl sual havuzunda saklanıp, arkasından imha ediliyor. Reddedilen sual için sual yazarı, herhangi bir informasyon yada ücret talep edemiyor. Taslak sual havuzunda çalışacak denetmenler, probleminin içinde ne olduğu şeklinde hususlar da göz önünde bulundurularak seçiliyor. Probleminin nihai denetimi ise, bireysel yapılabileceği şeklinde komisyon tarafınca da yapılabiliyor. Soruların denetimi bireysel olarak yapılacaksa, uzman sayısının kafi olduğu alanlarda minimum üç değişik kişinin denetlemesi de koşul koşuluyor. Denetimi meydana getirilen sual öteki bilimsel denetmenlere denetlettirilebiliyor. 
Dil denetimi 
Soruları hazırlayan uzmanların yanı sıra; nihai denetimin parçası olan “dil denetimlerini” icra eden denetmenler de görüyor. Dil denetmeni tarafınca probleminin içinde ne olduğu ile ilgili bir değişim önerisi yapıldığı takdirde bu tavsiye, alan uzmanı tarafınca aynı bilimsel denetmenlere denetim ettirilebiliyor. 
Sual güvenliği 
Nihai ve dil denetimlerinden geçen sorular, sual havuzuna aktarılıyor. Sorular; fiziki güvenliği sağlanmış, web bağlantısı olmayan, kontrollü ve lüzumlu güvenlik önlemleri alınmış bir ortamdaki sual havuzunda saklanıyor. Alan uzmanları yada Başkanlıkça yazılı olarak görevlendirilenler haricinde, sual havuzunun bulunmuş olduğu ortama kimse erişemiyor. Sual havuzunda ihtimaller içinde teknik arıza durumunda müdahaleyi meydana getirecek görevlinin yanında daima ÖSYM Başkanı tarafınca görevlendirilen bir personel bulunuyor. Sual havuzundan soruların seçilmesi ve sisteme erişim bir tek Başkan tarafınca görevlendirilen personel tarafınca, kriptolu cihazlarla sağlanıyor. Basılı ortamda meydana getirilen sınavlarda sual kitapçıkları kapalı dönemde (Her türlü iletişimden izole edilmiş ortamda, soruların hazırlanmasından, nakil araçlarına yüklenmesine kadar süreçleri kapsayan, 24 saat esasına nazaran yürütülen emek verme) basılıyor. Burada, Başkan, görevlendirdiği Başkan Yardımcısı ve ilgili personel haricinde kimse sorulara ulaşamıyor. 
Asil: Devlet işinin başlangıcında
Imtihan iptal kararının açıklanmış olduğu dün, yetkililerden üst üste “olayın titizlikle araştırılmış olduğu” ve “kamuoyuna karşı saydam olunacağı” yönünde açıklamalar geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Asil, imtihan iptali kararının açıklanmasından ilkin katılmış olduğu bir programda mevzuya ilişkin sorular üstüne, “Devlet Denetleme Kurulu, Yükseköğretim Kurumu, arkasından Ankara  
Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla da Ankara Güvenlik Müdürlüğü ekipleri bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Devlet, işinin başlangıcında” dedi. 
“Hak yedirmeyiz” 
Soruşturma sürecini başlatan incelemeyi icra eden DDK Başkanı Yunus Arıncı da, imtihan iptal kararının açıklanmasından ilkin toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “DDK olarak KPSS’ye yönelik incelemelere titizlikle devam ediyoruz. Yurttaşlarımız müsterih olsun. Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız” ifadelerini kullandı. İptal kararının duyurulmasından sonrasında da “Kamu vicdanını rahatlatmak ve hiçbir vatandaşımızın kafasında sual işareti kalmaması adına 31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS’nin iptaline lüzum görülmüştür. Süreçle ilgili DDK olarak saydam bir halde vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” açıklamasını yapmış oldu. 
‘Soruşturma titizlikle sürdürülüyor’ 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada ise soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğü belirtilerek, “ÖSYM tarafınca meydana gelen 2022 KPSS Genel Kültür, Genel Kabiliyet Imtihanlarına ilişkin olarak 2022 KPSS sorularının çalındığına, sızdırıldığına yönelik çıkan iddialarla ilgili olarak DDK tarafınca Cumhuriyet Başsavcılığımıza meydana getirilen kabahat duyurusu üstüne soruşturma başlatılmıştır. Başlatılan soruşturma kapsamında 3 Ağustos 2022 günü Ankara Barış Ceza Hakimliğinden alınan arama ve el koyma sonucu doğrultusunda Mali Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü’ne verilen talimatlarla hususi bir eğitim kurumuna ilişik gösterim evi ve dershanesinde aynı gün arama ve el koyma işlemi yapılmış, bir kısım dijital materyaller ile sual kitapçıklarına el konulmuştur. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir” denildi. 
8 yıla kadar hapis
6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanun’da şu cezai yaptırımlar öngörülüyor: Gizli saklı olan detayları, hukuka aykırı olarak elde eden yada elinde bulunduran şahıs, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir kabahat oluşturmadığı takdirde, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Bu detayları ifşa eden şahıs, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasına çarptırılıyor. Imtihan neticelerini bir adayın lehine yada aleyhine olacak şekilde değiştiren şahıs için ise, başka bir kabahat olmadığı takdirde, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası belirleniyor.
‘Çürüyen yapıyı düzeltmek koşul’
Şırnak’ın Uludere ilçesinde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Kamu Personel Seçme Imtihanı’nın (KPSS) iptaliyle ilgili sorusuna, devlette fazlaca büyük bir çürümenin bulunduğunu belirterek şunları söylemiş oldu: “Ben boşuna Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın kapısına gitmedim. Boşuna oraya dayanmadım. Boşuna oraya gidip de hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak için buranın da ne olursa olsun bir şekliyle hakkaniyet dağıtması icap ettiğini söyledim. Sözlü sınavda hakları yenilenler vardı. Sınavlarda hakları yenilenenleri de gördük. Çürüyen bir yapı var ve bu çürüyen yapıyı düzeltmek zorundayız.” Kılıçdaroğlu, “Bakın ben buradan, Roboski’den söz veriyorum. KPSS’ye girip hakkı elinden alınan o gencecik evlatlarımızın da hakkını ve hukukunu korumak zorundayız” dedi
Bahçeli: Alayı birden cezalandırılmalıdır
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, KPSS skandalına ilişkin olarak “KPSS’de çıkan ve bir yayınevinin kontrol kitapçığında sorulmuş olduğu anlaşılan 20 soruya kimlerin tam ve eksiksiz doğru yanıt verdiği tespit edilmeli, bu şahıslarla ilgili araştırma de acilen yapılmalı. Bahse mevzu soruların hepsine doğru cevaplar verenler içinde makul bağ ve bağlantı bulunursa, bunların alayı birden isim isim afişe edilmeli, en ağır cezaya çarptırılmalı” diye konuştu. MHP lideri Devlet Bahçeli, KPSS sınavıyla ilgili şaibelerin somutlaştığını ve bir yayınevinin hazırladığı kontrol kitapçığında bulunan 20 probleminin aynısıyla sözü edilen KPSS sınavında sorulmasının münakaşaya yol açtığını kaydederek, “Adli ve yönetimsel tasarruflarla meselenin üstüne gidilmesi elbet yerindedir, fakat kafi değildir” dedi.
‘Yayınevimizin soruları kullanıldı’
KPSS iptal sonucu üstüne Yediiklim Yayıncılık Sahibi Münir Çelik, gerçekleştirdiği basın toplantısında şunları söylemiş oldu: “Biz dönem içinde 120 sual için 100 bin sual hazırlıyoruz. MEB sorularından esinlenerek sual hazırlanıyor. Buradaki sorun, Türkçede paragraf sorusu var, geçen yıl DGS sınavında sorulmuş. Ben mi ÖSYM’den almışım, ÖSYM mi bizlerden almış siz takdir edin. Hiçbir tarikata, cemaate, siyasal partiye üye olmadım. Bulamazsınız. Biz burada mağdur olan tarafız. Her türlü saldırıya geçtiler. 1 milyon 600 bin gencin mağdur olmasına üzüldük.” Yediiklim Eğitim Kurumları’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada ise; ÖSYM Başkanı Ersoy’un açıklamasının Yayınevi’ni akladığı savunularak, “Bahsi geçen soruların herhangi bir halde çalınmadığı yada sızdırılmadığı, aksine yayınevimizin bazı sorularının KPSS’de kullanıldığı belirtilmiştir. Kurumumuza meydana getirilen ithamların tamamen mesnetsiz olduğu net ortaya çıkmıştır” denildi.
Geçerlilik süresi son 2 yılı da kapsayacak
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, KPSS’nin iptal edilmesinin arkasından Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, kamu kurumlarının KPSS ile personel alım süreçlerinin yeni KPSS takvimine nazaran güncelleneceğini duyurdu. Altun, “Bu yıl kamu görevlerine atanacaklar için ‘KPSS sonucu geçerlilik süresi’ bir sonraki KPSS ile beraber son iki senenin KPSS neticelerini da kapsayacak şekilde uygulanacak, herhangi bir hak yitirilmesine niçin olunmayacaktır” ifadelerini kullandı. 

Son Dakika Haberler