IMF’den Avrupa’ya enerji tasarrufu tavsiyesi: Faturayı kullanıcıya yükleyin

04.08.2022 17:35 Son Güncelleme: 04.08.2022 17:37 Internasyonal Para Fonu (IMF) Avrupa hükümetlerini bölgenin kötüleşen enerji krizine geniş tabanlı bir finansal destekle müdahale etmemeleri mevzusunda uyardı.
IMF, ekonomik olarak zayıf olanların desteklenmesi icap ettiğini belirtirken enerji tasarrufuna teşvik etmek amacıyla öteki tüketicilerin yüksek fiyatların yükünü taşıması icap ettiğini söylemiş oldu.
Tüm tüketicileri artan maliyetlerden korumayı amaçlayan mevcut politikaların bir çok esasen bir durgunluğun eşiğinde olan Avrupa ekonomilerine zarar vereceğini kaydeden IMF, bunun enerji geçişinden caydıracağını da belirtti.
Gazprom’dan kriz açıklaması: Teslimat olanaksız
IMF’ye ilişik blog sayfasında piyasaya sürülen “Avrupa Yoksulları Artan Enerji Fiyatlarından Iyi mi Koruyabilir?” başlıklı yazıda yer verilen tavsiyelerde “Devletler, tecim sınırları şokundan meydana gelen gerçek ulusal gelir kaybını önleyemezler. Enerji tasarrufunu ve fosil yakıtlara geçişi teşvik etmek için yakıt maliyetlerindeki tam artışın son kullanıcılara geçmesine izin vermelidirler.” ifadeleri kullanıldı.

Son Dakika Haberler