İlkokul Iyi mi Yazılır? İlkokul TDK Doğru Yazılışı… İlkokul Mu İlk Okul Mu?

İlkokul kelimesi birleşik isim olduğundan birleşik yazılmaktadır. Dil bilgisi kurallarına nazaran de Türkçedeki birleşik adların hepsi bitişik yazılmaktadır.
 İlkokul Iyi mi Yazılır?
 Günlük konuşmalarda ve yazışmalarda da sıkça kullanılan ilköğretim kelimesi birçok şahıs tarafınca araştırılan kelimelerin önderlik yapar. Dil bilgisindeki kurala nazaran Türkçedeki birleşik adların hepsi birleşik yazılır. İlkokul da birleşik isim olması dolayısı ile ilköğretim şeklinde bitişik yazılır. İki kelimeden meydana gelen kelimeler ile ilgili kimi zaman yazım tereddüdü yaşandığı için internetten doğru yazımları bulabilirsiniz.
 İlkokul TDK Doğru Yazılışı  İlkokul kelimesi sıkça ayrı mı bitişik mi yazıldığı dört gözle beklenen kelimeler arasındadır. İlk ve okul kelimelerinden ortaya çıkmış olan bu kelime bitişik yazılır. Eğer ilk okul olarak yazarsanız ya da yazmış olan birini görürseniz burada bir yazım hatası var anlamına gelir. Şu sebeple kelimenin doğrusu ilköğretim şeklindedir.
 İlkokul mu İlk Okul mu?
 İlkokul mu yoksa ilk okul mu doğru yazımdır birçok şahıs merak etmektedir. Kelimenin doğru yazılmış hali ilköğretim şeklindedir. Yazım hatası olmaması için bu kelimeyi ilköğretim şeklinde yazmanız gerekmektedir.
 İlkokul Ne Demek?
 1. sınıftan 5. sınıfa kadar olan bölüm için ilköğretim denir. Kişiler ilk olarak okul deneyimini burada yaşadıkları için bu kısma ilköğretim denmiştir. İlk ve okul kelimelerinden meydana gelmiş olan bu kelime birleşik isimdir ve bu yüzden de birleşik yazılmaktadır.
 İlkokul İle İlgili Cümleler
Seni ilkokuldan hatırlıyor gibiyim fakat tam güvenilir olamadım.
Benim hala ilkokuldan beri görüştüğüm dostlarım var biliyor muydun?
İlkokulda hangi okula gitmiştin?
Bence çocuklar için ilköğretim oldukça mühim ve bu yüzden çocuğunu kesinlikle iyi bir ilkokula göndermelisin.
İlkokulda hepimiz oldukça masum olduğundan çocuklar oldukça mutlu.
İlkokul numarasını hatırlayan kaç şahıs kaldık ki sanki?
 

Son Dakika Haberler