Dünya ‘en kısa gün’ rekorunu kırdı! Yıkıcı tesirleri olabilir

Gezegen 29 Haziran 2022’de kendi etrafındaki tam turunu kendi standardı 24 saatten 1,59 milisaniye (saniyenin binde birinden birazcık uzun) daha kısa sürede tamamladı.
Dünya, 26 Temmuz’da 24 saatten 1,5 milisaniye daha kısa süreyle bu ay rekoru neredeyse bir kez daha kırıyordu.
Son zamanlarda Dünya’nın hızı artıyor. Gezegen 2020’de, 1960’lardan bu yana ölçülen en kısa ayı yaşamıştı. Tüm zamanların en kısa günü de 19 Temmuz’da 24 saatin 1,47 milisaniye altıyla o yıl ölçülmüştü.
Dünya ertesi yıl, üstün dereceli kırmasa da genel olarak artan bir hızla dönmeye devam etti.
Fakat oldukca daha uzun periyotlara bakıldığında, Dünya’nın dönüşü yavaşlıyor. Her yüzyılda, Dünya’nın bir tam dönüşünü tamamlaması birkaç milisaniye daha uzun sürüyor. Buna neyin yok açmış olduğu kati değil fakat bilim adamları yavaşlamanın gezegenin çekirdeğinin iç yada dış katmanlarındaki süreçlerden, okyanuslardan, gelgitlerden ve hatta iklimdeki değişikliklerden kaynaklanabileceğini tahmin ediyor.
Bazı bilim adamları, günlerin süresinin azalmasının Chandler yalpasıyla ilişkili olabileceğini öne sürüyor. Söz mevzusu terim, Dünya’nın dönüş eksenindeki minik bir sapmaya deniyor. Gelecek hafta Asya Okyanusya Coğrafi Bilimler Topluluğu’nda yer alacak bilim adamları Leonid Zotov, Christian Bizouard ve Nikolay Sidorenkov’a bakılırsa bu, dönen bir topacın ivme kazanmaya başladığı yada yavaşladığı süre gözlenen titremeye benziyor.
Dünya artan hızla dönmeye devam ederse, bu durum Dünya’nın Güneş’in yörüngesindeki hızını atomik saatlerden gelen ölçümle tutarlı kılmak için negatif artık saniye uygulamasına yol açabilir.
Sadece negatif artık saniye BT sistemleri için potansiyel problemler yaratabilir. Meta kısa sürede, artık saniyenin “esasen bilim adamlarına ve gökbilimcilere yarar sağladığını” fakat bunun “faydadan oldukca zarar veren riskli bir uygulama” bulunduğunu belirten bir blog yayımlamıştı.
Söz mevzusu riski, saatin 00:00:00’da sıfırlanmadan ilkin 23:59:59’dan 23:59:60’a geçmesi ve bu tür bir süre sıçramasının programları çökertmesi yada veri depoları üstündeki süre etiketleri yüzünden veriyi bozması oluşturuyor.
Benzer şekilde, negatif artık saniye meydana geldiğindeyse, saat 23:59:58’den 00:00:00’a geçiyor. Meta bunun, “kronometrelere yada zamanlayıcılara dayanan yazılımlar üstünde yıkıcı bir etkiye” haiz olabileceğini öngörüyor.
Dünyanın saatleri ve zamanı düzenlemiş olduğu birincil süre standardı olan Eşgüdümlü Evrensel Vakit (UTC), 27 kez artık saniye güncellemesi geçirdi.
Meta mühendisleri şu şekilde yazdı:
Gelecekte yeni artık saniye uygulamalarını durdurma ve önümüzdeki bin yıl için kafi olacağına inandığımız mevcut 27 seviyesinde kalma yönünde daha geniş topluluk çabasını destekliyoruz.
 

Son Dakika Haberler