Dünya diken üstünde… Endişelendiren nükleer uyarısı: “Tamamen kontrolden çıktı”

Dünyanın gözü kulağı günlerdir Pasifik’ten gelen haberlerde.
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti ile bölgedeki gerilim zirve yapmış durumda.
Çin bu sabah 7.00’da Tayvan’ı ablukaya alan tatbikatına start verirken cenk olasılığı günden güne güçleniyor.
Dünya ikinci bir cenk endişesi ile gelişimleri takip ederken Avrupa’da da nükleer alarm yaşanıyor.
Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi’nin Zaporizhia Nükleer Santrali’nin son durumunu ‘tamamen kontrolden çıkmış olduğu’ sözleri ile özetlemesinin arından gözler bölgeye çevrilmiş durumda.
Rus birliklerinin Mart ayı başlarında ele geçirdiği nükleer tesisteki durumun her geçen gün daha da tehlikeli hale geldiği ve bu durumun nükleer bir kazaya yol açabileceği belirtiliyor.
ZELENSKİ’DEN UYARI: AVRUPA’NIN SONU OLUR
Tesisteki gelişmeler ile ilgili Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’den dikkat çeken bir izahat geldi.
Özgürlük’te yer edinen habere gore Ukrayna lideri Zaporizhzhia enerji santralini herhangi bir füzenin vurması halinde bunun ‘Avrupa’nın sonu’ anlamına geleceği mevzusunda uyardı.
Rusya’nın tesiste pek oldukça tabanca bulundurduğunu belirten uzmanlar bir kazanın Çernobil tesiri yaratabileceğinin altını çiziyor.
ASKERLER ARASINDA ‘GİZEMİ HASTALIK’ PANİĞİ
Geçtiğimiz haftalarda Rusların işgali altında bulunan tesiste askerlerin ölmesiyle beraber büyük bir korku baş göstermişti.
İstasyonun bulunmuş olduğu Enerhodar belediye başkanı Dmytro Orlov, askerlerin ‘oldukça korktuklarını ve ürkü içinde koştuklarını’ ve bazılarının şu anda hastanede yoğun bakımda bulunduğunu söylemişti.

(Fotoğraf: Temsili)
NEDEN ÖNEMLİ?
1984 ve 1995 yılları aralığında inşa edilen Zaporizhzhia nükleer santrali, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dokuzuncu en büyük nükleer santrali konumunda.
Her biri 950 MW üreten altı reaktöre ve toplam 5 bin 700 MW çıkışa haiz olan tesis Ukrayna’nın enerjisinin 4’te 1’ini üretiyor.
Tesis, Dinyeper nehri üstündeki Kakhovka rezervuarının kıyısında, Güneydoğu Ukrayna’da Enerhodar’da yer ediniyor.
Nükleer santral Donbas bölgesinden ortalama 200 kilometre, Kiev’in 550 kilometre cenup doğusunda yer ediniyor.
ON BİNLERCE HAYATA MAL OLDU
26 Nisan 1986’da, o dönem Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 130 kilometre kuzeyindeki Çernobil kenti, insanlık tarihinin en korkulu çevre felaketlerinden birine sahne olmuştu.
Pripyat şehri civarlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’nin dördüncü reaktöründe yaşanmış olan patlama sonucu çevreye, 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasının 50 katına eşit oranda ışınım yayılmıştı.
Patlamanın peşinden radyoaktif madde yüklü bulutlar Türkiye dahil birçok ülkeyi etkilemiş, Çernobil nükleer faciası bazı bağımsız araştırmalara gore ortalama 200 bin kişinin direkt ya da dolaylı olarak ölümüne sebep olmuştu.
BM Genel Sekreteri’nden nükleer cenk uyarısı

Son Dakika Haberler