AK Parti iyi mi bir seçim stratejisi izleyecek? Abdulkadir Selvi yazdı…

AK Parti değişik bir seçim kampanyasıyla geliyor. Kılıçdaroğlu telaşla 6’lı masada kriz yok dedikçe kriz olduğu anlaşılıyor. Muhalif medya devamlı olarak 6’lı masada kriz yok yayını yaptıkça bir krizin yaklaşmakta olduğu anlaşılıyor. Bizde “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” derler.
Meslek yaşamı süresince koalisyonların kuruluşunu, koalisyonlarda çıkan krizleri ve koalisyonların dağılışını izlemiş bir gazeteci olarak 6’lı masanın aslolan problemininin koalisyon görüntüsü vermekten kaynaklandığını düşünüyorum. Aslına bakarsanız Ali Babacan da ittifak demiyor, “koalisyon” diyor.
Koalisyonlar her an kriz çıkarmaya uygun yapılardır. Topluma itimat vermez… Ben 6’lı masayı dağıtacak bir kriz yaşandığını düşünmüyorum. Fakat 6’lı masa giderek anlamını yitiyor. 6’lı masa bir sinerji üretemiyor. Geleceğe dair seçmene bir ümit vermiyor. “Erdoğan gitsin” demekten öteye bir şey vaat etmiyor. Karşıcılık cephesi oldukça hareketli olduğundan bir süredir 6’lı masayı yazıyorum. Fakat bu noktadan itibaren AK Parti cephesindeki çalışmalara değinmek isterim. AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, 2023 seçimlerine ilişkin vizyon belgesinin 28 Ekim’de Ankara Arena’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanacağını söylemiş oldu
Karşıcılık hemen hemen cumhurbaşkanı adayını belirlemedi. 6’lı masanın ortak cumhurbaşkanı talibi çıkarıp çıkarmayacağı bile kati değil. Milletvekili listelerinin iyi mi olacağı ise bir muamma. Seçim kampanyasını ise her parti ayrı yürütecek. Daha seçimlere ilişkin bir hazırlıkları yok. Günlerini “Kılıçdaroğlu mu aday olacak Mansur Yavaş mı yoksa Ekrem İmamoğlu mu” tartışması ile geçirdiler. Topluma gelecek adına bir şey vaat etmediler.
Oysa Erdoğan neredeyse seçim startını verecek. Aslına bakarsanız Cumhur İttifakı’nın bir cumhurbaşkanı adayını belirleme problemi yok. Erdoğan aday. Ek olarak AK Parti ve MHP seçimlere ayrı ayrı girecek. O nedenle milletvekili listeleri şeklinde bir mesele yaşamayacaklar. 6’lı masa tüm enerjisini kendi içindeki sorunları aşmak için tüketirken, Erdoğan sahaya çıkacak.
YÜKSELEN DALGA
Ekonomik sıkıntılar, yaşam pahalılığı en fazla AK Parti’yi etkilemişti. Sadece Erdoğan’ın yaşam pahalılığına karşı almış olduğu önlemler tesirini gösterdi. Bir dönemler yüzde 32’ye kadar gerileyen AK Parti, yaz aylarıyla beraber tekrardan yükselişe geçti. Mayıs-haziran ayından itibaren yükselen bir dalgayı elde etti. Yüzde 32’lerden yüzde 34’lere doğru süregelen tırmanış AK Parti’yi yüzde 37’ye taşıdı. AK Parti anketlerde yüzde 37 çıkıyor. CHP yüzde 23-24 bandında. İYİ Parti yüzde 12.5-13 civarında. Seçim zamanı yaklaştıkça ufak partilerin cephesinde garip bir gelişme gözleniyor. İktidarda ve muhalefette oylar büyük partilerin çevresinde toplanırken, ufak partiler eriyor. Bir tek Tekrardan Refah Partisi ve Zafer Partisi’nde bir yükseliş gözleniyor. Doğal bu da konjonktürel mi olacak orası belli değil.
CHP’DEN HDP’YE KAYMA
Bir de HDP faktörü var. AK Parti ve CHP’nin HDP vakasını masaya yatırması gerekiyor. Niçin CHP dedim. Şundan dolayı beyaz Türkler, CHP’den HDP’ye doğru kaymaya başladı. Hatırlarsanız 7 Haziran seçimlerinde de bir oy CHP’ye bir oy HDP’ye kampanyası yürütülmüştü. HDP 80 milletvekili ve yüzde 13 oy oranına ulaşmıştı. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’nin desteğini almak istiyor fakat İstanbul başta olmak suretiyle büyükşehirlerde CHP seçmeni olan beyaz Türkler HDP’ye doğru kaymaya başladı. İYİ PARTİ’NİN HDP SORUNU
HDP öteki yönüyle ise 6’lı masanın ortasına konulmuş pimi çekilmiş bir bomba şeklinde. Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” açıklaması üstüne CHP ile İYİ Parti içinde yaşanmış olan kriz sahaya yansımış durumda. HDP krizi sürecinde ihale iddialarına kadar uzanan karşılıklı suçlamalar, seçmende bunlardan bir şey olmaz kanaatinin oluşmasına niçin olmuş. HDP tartışması 6’lı masanın imajını sarsmış. İYİ Parti 6’lı masadan ayrılacak olursa başka hiçbir şeye gerek yok. HDP vakası yeter.
POZİTİF BİR KAMPANYA
Şimdi gelelim AK Parti’nin iyi mi bir kampanya yürüteceğine. İlk sunumları izleyen her insanın oldukça beğenmiş olduğu bir kampanyadan söz ediliyor. Pozitif, kucaklayıcı bir kampanya. Fakat bununla birlikte coşku uyandıran bir kampanya deniliyor. Erol Olçok’un kampanya ruhu tekrardan dönüyor deniliyor.
Doğal Erol Olçok onu tek başına yapmıyordu. Yanında oldukça başarı göstermiş seçim kampanyalarına imza atmış bir ekip vardı. Daha doğrusu takımlar vardı. Oradan Erol Olçok markasını taşıyan ürünler çıkıyordu. Gene o havanın yakalandığı konuşuluyor. İçeriğini bilmiyorum fakat anlatanların heyecanına şahit oldum. AK Parti cephesinden yeniden 6’lı masaya dönmek isterim.
BABACAN 6’LI MASAYI SARSACAK
“Ufak taş büyük baş yarar” diye bir deyim vardır. 6’lı masada ise ufak partiler büyük rol oynuyorlar.
Ali Babacan 2 Ekim’de yapılacak toplantı öncesinde karşıcılık liderleriyle ikili görüşmeler yapmış oldu.
1. Ali Babacan geçiş sürecinin cumhurbaşkanına bırakılmadan koalisyon ortakları tarafınca eşit bir halde yönetilmesini istiyor. 2. İYİ Parti’nin aksine HDP ile ilişkilerin sürdürülmesini istiyor. “Altılı masa HDP ile ilişkiyi mutabakatla götürmeyebilir” diyor.
3. DEVA Partisi seçim ittifakı yapmayacak. Babacan, “Şu an için biz gemileri yaktık, tek başımıza gidiyoruz” dedi.
KILIÇDAROĞLU’NU İSTEMİYOR
4. Babacan, ortak cumhurbaşkanı talibi mevzusunda acil edilmemesi görüşünde fakat öne sürülen nedeni oldukça değişik.
“Geçen yıl oldukça tartışılan adlar bu yıl değişti. Gene de değişmiş olur” diyor. Geçen yıl Ekrem İmamoğlu konuşuluyordu. O değişti. Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu konuşuluyor. Babacan’a gore Kılıçdaroğlu da değişebilir.
5. Babacan hem ortak aday olmayabilir diyor hem de cumhurbaşkanı adayının 6’lı masadan birisinin olmasının koşul olmadığını söylüyor. “Dışarıdan da olabilir” diyor.
Bu tarz şeyleri topladığımızda Babacan’ın, Kılıçdaroğlu’nun ortak adaylığına sıcak bakmadığı sonucunu çıkarabiliriz. ‘Masanın dışından’ tarifiyle akla ilk olarak Abdullah Gül geliyor.
CUMHURBAŞKANI ADAYI MI
6. Fakat kulislerden edindiğim bilgiye gore, ne Kılıçdaroğlu ne Abdullah Gül. Ali Babacan, cumhurbaşkanı adaylığına hazırlanıyor. Aslına bakarsanız “Ortak aday eğer olmazsa cumhurbaşkanı adayıyım” demişti.

Son Dakika Haberler