ABD Senatosu’ndan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay

04.08.2022 15:23 Haber Deposu: BBC Türkçe ABD Başkanı Joe Biden, ”Bu zamanı oylama ABD’nın NATO mevzusunda partiler üstü kararlılığı ile ittifakımızın bugünün ve geleceğin zorluklarını karşılamaya hazır olmasının sağlanması mevzusunda mühim bir sinyal göndermektedir” dedi.
Sözlerine, İsveç ve Finlandiya’nın “tarihin en büyük müdafa ortaklığına” dahil olduklarını görmeyi beklediğini ekledi.
İki ülkenin ABD büyükelçileri oylamaya şahit olmaları için senatoya çağrı edildi.
Tek hayır oyu veren Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, ABD’nin en büyük rakibinin Rusya değil Çin bulunduğunu, Avrupa’ya daha çok kaynak göndermek yerine bu gücü Asya’ya bırakmak icap ettiğini söylemiş oldu, “İkisini birden yapamayız” dedi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmaları için ittifaka üye 30 ülkenin tümünün parlamentolarının onayı gerekiyor.

ABD, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini parlamentosunda onaylayan 23. NATO üyesi oldu. ABD’den ilkin Fransa Salı, İtalya da Çarşamba günü onay sürecini tamamlamıştı.
Onay sürecinin hemen hemen tamamlanmadığı ülkeler; Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Portekiz, Slovakya ve İspanya.
TBMM Genel Kurulu, 1 Ekim Perşembe günü yeni yasama yılına adım atmak suretiyle toplanacak.
ÇAVUŞOĞLU: İSVEÇ VE FİNLANDİYA, PROTOKOLDEN DOĞAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMELİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki hafta ilkin TRT Haber’de yapmış olduğu açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın protokolden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeleri icap ettiğini söylemişti.
Çavuşoğlu, “Bunu yerine getirecek olan, iki ülkenin yönetimleridir. Bu mutabakat zaptının içindeki unsurları yerine getirmezlerse, uygulamazlarsa ikimiz de bu katılım protokolünü Meclis’te onaylamayız” demişti.
NATO zirvesi Varşova’da toplandı

Son Dakika Haberler