ABD, İran’daki protestolara dahil oldu! Data akışını hızlandıracaklar

23.09.2022 21:26 Haber Deposu: İHA İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül Salı günü Tahran’da terbiye polisi tarafınca başörtüsü kurallarına uymadığı nedeni öne sürülerek gözaltına alınmasının peşinden komaya girmiş, 16 Eylül’de yaşamını kaybetmişti. Amini’nin yaşamını kaybetmesinin peşinden ülke genelinde protestolar devam ederken, ABD İran’daki web hizmetlerine yönelik yaptırımları gevşetmek için bir lisans yayınladı. ABD Gömü Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, ülkede devam eden hükümet karşıtı protestolar esnasında İranlıların “özgür data akışını desteklemeyi” hedefledikleri açıklandı.
 
ABD Gömü Bakanlığı Yardımcısı Wally Adeyemo, “Yürekli İranlılar Mahsa Emini’nin ölümünü protesto etmek için sokaklara çıkarken, ABD, İran halkına parasız data akışına verdiği desteği iki katına çıkarıyor” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran’ı Amini’nin ölümüne öfkelenen barışçıl protestocuları şiddetle bastırmakla suçlayarak, “Bu adımlar karşısında İran halkının izole ve karanlıkta kalmamasını sağlamaya destek olacağız. Bu karar, temel haklarına saygı gösterilmesini talep eden İranlılara anlamlı destek sağlamak için somut bir adımdır” dedi.  
Tahran’da 13 Eylül’de terbiye polisi olarak malum İrşad devriyeleri tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında komaya girerek hastaneye kaldırılan Amini, 16 Eylül’de yaşamını kaybetmişti. Tahran Güvenlik Müdürlüğü’nden vakaya ilişkin meydana getirilen açıklamada, Amini’nin kalp krizi sebebiyle yaşamını kaybetmiş olduğu ve kendisine yönelik herhangi bir fiziki temasın olmadığı belirtilmişti.

Son Dakika Haberler